Strona: Historia / Katedra Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu

Historia

Katedra Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu. powstała w 1981 r. jako Zakład Eksploatacji Pojazdów  Samochodowych na skutek podziału Zakładu Systemów Technologicznych będącego w strukturze Instytutu Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym. Pierwszym kierownikiem kierownikiem Zakładu był doc. dr inż. Eugeniusz Kościelny, który pełnił tą funkcję do roku 1991.

K A L E N D A R I U M
specjalności o profilu samochodowym w Politechnice Rzeszowskiej
  • 29 marca 1979 – powołanie specjalności „Samochody i Ciągniki” począwszy od roku akademickiego 1979/80 decyzją Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki
  • l02 lutego 1981 – powołanie Zakładu Eksploatacji Pojazdów Samochodowych zarządzeniem J.M. Rektora Nr 9/81
  • l18 czerwca 1984 – pierwszy egzamin dyplomowy studentów na specjalności „Samochody i Ciągniki” (8 studentów)
  • l13 kwietnia 1985 – zmiana nazwy specjalności i profilu kształcenia począwszy od roku akademickiego 1985/86 na „Eksploatacja Pojazdów i Maszyn” (decyzja Ministerstwa i Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
  • ll23 czerwca 1993 – zmiana nazwy specjalności z Eksploatacja Pojazdów i Maszyn na „Pojazdy Samochodowe i Maszyny Robocze Samojezdne” decyzją Rady Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa
  • l1 października 1992 funkcję kierownika Zakładu obejmuje prof. dr hab. inż. Teresa Gibczyńska
  • 1 października 1995 funkcję kierownika Zakładu obejmuje dr hab. inż. Kazimierz Lejda
  • 1 grudnia 1995 – zmiana nazwy jednostki organizacyjnej z Zakładu Eksploatacji Pojazdów Samochodowych na Zakład Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych
  • l23 luty 1996 – zmiana nazwy specjalności z „Pojazdy Samochodowe i Maszyny Robocze Samojezdne” na „Pojazdy Samochodowe
  • 1 października 2008 uruchomione zostają studia I stopnia na kierunku Transport, na których realizowane są trzy specjalności:  "Diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych", "Logistyka transportu samochodowego" i "Transport przemysłowy"
  • 1 lipca 2012 – zmiana nazwy jednostki organizacyjnej z Zakładu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Katedrę Silników Spalinowych i Transportu
  • 1 października 2015 rozpoczynają się zajęcia na studiach II stopnia na kierunku Transport, na których realizowane są cztery specjalności: "Rzeczoznawstwo samochodowe", "Diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych", "Transport lotniskowy" i "Spedycja oraz transport krajowy i międzynarodowy"
  • 1 października 2019 funkcję kierownika Katedry obejmuje dr hab. inż. Paweł Woś
  • 1 grudnia 2019 zmiana nazwy jednostki organizacyjnej z Katedry Silników Spalinowych i Transportu  na Katedrę Pojazdów Samochodowych i Inżynierii Transportu.